Nasz Gościniec może służyć jako baza wypadowa do zwiedzania pięknego Beskidu Śląskiego. Stąd bierze swój początek Wisła - królowa rzek polskich. To właśnie tu biją źródła Białej i Czarnej Wisełki, które spływając w dół zboczami Baraniej Góry, łączą się w jeden nurt.

Na całym obszarze powiatu cieszyńskiego - od Zebrzydowic i Chybia po Istebną można spacerować, jeździć na rowerze, zbierać grzyby, wędkować. W lasach, bogatych w zwierzynę łowną odbywają się polowania.

Atrakcje turystyczne
Chętnie odwiedzanym miejscem jest historyczny Cieszyn - szczególnie Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się romańska rotunda z XI w. i Wieża Piastowska z XIV w. Licznych zwiedzających przyciąga cieszyńska "Wenecja" - pełna uroku stara uliczka, położona nad brzegami potoku Młynówka. Jest to pozostałość po starej dzielnicy garbarzy i tkaczy. Wycieczki oraz turyści indywidualni spotykają się pod "Studnią Trzech Braci", upamiętniającą legendę o powstaniu miasta Cieszyna.

postheadericon Czeski Cieszyn

W ciekawej, wielobarwnej, długiej i skomplikowanej historii miasta Cieszyna znajduje odzwierciedlenie kultura i historia wielu narodów, znajdują się tu zabytki romańskie, gotyckie, renesansowe, secesyjne, kubistyczne i funkcjonalistyczne.

 

postheadericon Zamki i pałace

Barokowe, renesansowe w Kończycach Małych, Kończycach Wielkich i Zebrzydowicach, świadczą o historycznym znaczeniu tej pięknej ziemi.

 

postheadericon Drewniane kościoły

Tworzą niepowtarzalny klimat. Cenne świątynie zachowały się w Zamarskach, Nierodzimiu, Istebnej - Kubalonce, Wiśle Zameczku, Kaczycach, Kończycach Wielkich.

 

postheadericon Muzea

Kolekcje związane z przeszłością tej ziemi znajdziemy w pałacu Larischa w Cieszynie, kolekcje pamiątek po sławnych osobach zobaczymy w muzeach: Zofii Kossak Szczuckiej w Górkach wielkich, Św. Jana Sarkandra i Gustawa Morcinka w Skoczowie, Jana Wałacha i rodziny Konarzewskich w Istebnej. W Wiśle zachowały się zbiory obrazujących życie i kulturę górali beskidzkich. Rozwój przemysłu dokumentuje Muzeum Kuźni i Hutnictwa w Ustroniu.

 

postheadericon Kolejka krzesełkowa

W Ustroniu 2 osobowa, długości - 1640m na Czantorię (995m n.p.m.). Stąd rozpościera się wspaniała panorama na góry i doliny.
Pod górną stacją kolejki usytuowany jest letni tor saneczkowy, cieszący się dużym powodzeniem.

 

postheadericon Jeździectwo

Jazda konna na terenach płaskich oraz typowo górskich. Ośrodki jazdy konnej w Brennej, Goleszowie, Ochabach, Ustroniu, Cieszynie.

 

postheadericon Drogowe przejścia graniczne:

  • Cieszyn - Boguszowice,
  • Cieszyn,ul. Zamkowa (Most "Przyjaźni") - wyjazd z Polski,
  • Cieszyn, ul. Al. Łyska (Most "Wolności") - wjazd do Polski,
  • Istebna - Jasnowice,
  • Leszna Górna,
  • Marklowice Górne,
 

postheadericon Ostrava

Ostrava, trzecie pod względem wielkości miasto Czeskiej Republiki, ma ponad 317 tysięcy mieszkańców i jest sercem Kraju Śląsko-Morawskiego.
Leży blisko granicy słowackiej i polskiej nad brzegiem rzeki Ostavicy z widokiem na piękne pogórze Beskidów.

 

postheadericon Kultura duchowa

Barwne stroje, muzyka, tańce, żywy folklor - fascynują.

 

 

postheadericon Izby regionalne

W Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce zadziwiają wszystkich pracami twórców ludowych koronkami, rzeźbami, starymi i nowszymi instrumentami górali, malarstwem na szkle, maskami, szopkami.

 

postheadericon Beskid Śląski

Przyroda, klimat i góralski folklor. Na stokach Baraniej Góry (1225m) w Beskidzie Śląskim górskie potoki: Biała i Czarna Wisełka oraz Malinka łączą się w jedną rzekę Wisłę. W jej górnym biegu leżą popularne miejscowości wczasowo-uzdrowiskowe: Wisła, Ustroń, nieco niżej Skoczów i Strumień z barokowymi wieżami kościołów i ratuszy. 

postheadericon Przystanie wodne

Na kajakach, rowerach wodnych i łodziach można popływać na dopływach Brennicy w Brennej, stawach w Ochabach, Skoczowie, Ustroniu, Wiśle. 

postheadericon Wyciągi narciarskie

6Ponad 40 wyciągów (część z nich oświetlona i sztucznie naśnieżona). Największa ich koncentracja występuje w Wiśle, Ustroniu, Trójwsi Beskidzkiej, Brennej.

 

postheadericon Karviná

Miejsce urodzenia mistrzyni w rzucie oszczepem Dany Zátopkovej, tenisisty Radka Štěpánka i topmodelki Petry Němcovej, dziś miasto znane jest z uzdrowiska, gry w piłkę ręczną na najwyższym poziomie, ale także z przekrzywionego kościoła zwanego „Czeską Pizą".

 

postheadericon Galerie

Połączone ze sprzedażą dzieł sztuki, rozsiane prawie po całej cieszyńskiej ziemi

 

 

postheadericon Zbiornik Goczałkowicki

Zbiornik wody pitnej dla mieszkańców Górnego Śląska, którego brzegi sięgają terenów Strumienia i Chybia. To prawdziwy raj dla wędkarzy, miłośników ptactwa wodnego, zwierzyny, przyrody, ciszy i spokoju.

 

postheadericon Secesyjny Teatr

Jeden z najpiękniejszych zabytków secesji w mieście Cieszynie; powstał w 1910 r. zaprojektowany przez europejskiej sławy architektów Ferdynanda Felnera i Hermana Hermera z Wiednia. O jego secesyjnym charakterze świadczy urozmaicona dekoracja elewacji oraz piękne foyer dla publiczności. Teatr posiada obrotową scenę, podscenie dla orkiestry oraz widownię o trzech kondygnacjach i 630 miejscach.

 

postheadericon Sporty lotnicze

Na górze Chełm w Goleszowie, górze Ochodzita w Koniakowie, Równicy w Ustroniu.

 

postheadericon Szlaki turystyczne

To ponad 500 km wyznakowanych szlaków pieszych, rowerowych w dużej części biegnących pięknymi widokowo terenami.